házikó

házikó

2011. február 21., hétfő

Citromkeksz

Volt hát ugye Valentin-nap. Amit ugye nem tartunk. Legalábbis sokan mások :). Mi tartjuk! Nem szivecskés őrületek vannak, rózsaszín csodákban, giccses szalagokkal... csak apróság. pici csoki... pici virág. egy szál rózsa... És örülünk, hogy tarthatjuk, mert van szerelmünk, akivel érdemes .... Elég rózsaszín, mi? :) Most Bálintka hozott a gyűjteménybe egy újabb könyvet. Mit könyvet! Egy újabb szakácskönyvet! Egyszerűen csak Sütés a címe, ami valljuk be elég snasszul hangzik, de kinyitva csodákra lehet benne bukkanni! Az elejétől a végéig szépen sorban meg is fogom csinálni. Ígérem! Persze ez nem lesz 2 nap, mivel sorban áll a polcon még pontosan (nem pontosan) 100-150 könyv könyv, füzet, újság, meg ami még akad.:) Szóval majd haladunk szépen sorjában. Persze most sem az elején kezdtem, hanem a közepén, mert hát az úgy az igazi! Ugye, hogy ugye...? Mivel tegnap vendégségben voltunk, ezért egy gyerekkompatibilis sütire esett a választásom. Nagy sikert aratott, mivel a 1,5 tepsinyi alaktalan vmi 3 óra alatt eltűnt 5 törpe keze nyomán a pocakban. Nem hiszem, hogy a felnőtteknek sokat hagytak volna. De ez nem is baj, legalább nem hízunk! (azt meséltem már, ha barátnőm 9 kilot fogyott 3 hónap alatt? most ő az aktuális példakép, bár én a felével is boldog lennék első lépésben :)) Persze, ha ilyeneket gyárt az ember, akkor ez nehéz lesz, de hajrá ZUMBA! Minden bizodalmam benned van! (ha valakit érdekel, hogy mi is ez pontosan, akkor szívesen megosztom egy következő posztban).

Hozzávalók:
100 gr puha vaj
125 gr cukor
1 citrom reszelt héja
1 felvert tojás
4 ek. citromlé
350 gr liszt
1 tk sütőpor
1 ek. tej
porcukor a tetejére

A vajat, a cukrot és a citromhéjat keverjük egy tálban habosra. Apránként adjuk hozzá a tojást és a citromlevet, és jól keverjük össze. A lisztet, és a sütőport szitáljuk hozzá, keverjük el. Adjuk hozzá a tejet és dolgozzuk sima tésztává.Vegyünk ki a tésztából tetszőleges nagyságú darabkákat és formáljunk belőle, ami eszünkbe jut (remek móka lehet kisebb gyerekekkel közösen kreálni az alkotmányokat). A kekszeket tegyük kivajazott (vagy sütőpapíros) sütőlemezre, és 170 fokra előmelegített sütőben süssük 1520 percig. Hagyjuk kihűlni és szórjuk meg porcukorral.



2011. február 9., szerda

A zsemle ára

Kaptam egy körmélt. Megosztom. No comment... de mélyen egyet értek!!! És nem lázítok! Csak gondokodom! :) Vagy megárt? :)

Már én is elgondolkodtam többször a közüzemi számla problémakörén. Főleg az utolsó két gázszámlánál. Mi diktáljuk. De véletlenül sem tudom kiszámolni mennyit fogunk fizetni. Ha nem diktálom be, akkor teljesen követhetetlen, de ha bediktálom, akkor sincs sok értelme, mert nem az alapján küldik a számlát.... Ha véleményetek van, bennetek ne maradjon :))

A zsemle ára

Ma már semmi szükség nincsen se villanyórára, se gázórára!

Hogy miért?

Mert ezek a mérőórák eredetileg azt a célt szolgálták, hogy a Fogyasztó és a Szolgáltató egymás közötti korrekten elszámoljon és a Fogyasztó annyi díjat fizessen, amennyi villanyt, vagy gázt a mérőóra szerint elhasznált.

Ennek azonban ma már semmi jelentősége nincsen, mert bármit mutat a mérőóra, a Szolgáltató olyan összegű számlát állít ki, amilyet akar!

Hogy miért?

Mert nincsen ember, aki ellenőrizni tudná, hogy a számlán szereplő összeg megfelel-e a tényleges fogyasztásnak.

Miért?

Mert a számlán szereplő, fizetendő díj és a mérőóra által mutatott elhasznált mennyiség, és annak egy egységnyi díja köszönőviszonyban sincs egymással.

Egy normálisan működő államban, tisztességes gazdasági rendszerben, egyértelműen meg van határozva, hogy egy kilowatt áram, vagy egy m3 gáz mennyibe kerül; a mérőóra által mutatott mennyiséget be lehet szorozni az egységárral, és máris megvan az eredmény, hogy mennyit kell fizetni!

Nálunk nem így van, mert ez nem normális gazdaság, ország, és nem működik tisztességes államrendszer!

Vegyünk egy villanyszámlát, hogy igazunk van-e? Nézzük meg miből áll össze a számla végösszegét jelentő, fizetendő 6.758,- Ft díj:

24h áramdíj tömb I. 110 kWh 20,38 Ft/kWh

2.242,- Ft

24h áramdíj tömb II. 45 kWh 21,68 Ft/kWh

976,- Ft

Összesen tehát:

3.218,- Ft

Idáig rendben is lennénk, hiszen a fentiek szerint a 40 napos időszakra 155 kWh fogyasztás után 20,38 és 21,68 Ft-os egységáron (az már rejtély, hogy miért van a két különböző egységár, de ez még belefér ) 3.218,- Ft áramdíj fizetendő.

Azonban ezzel nincs vége, mert a számla folytatódik, úgy mint:

Szénipari szerkezetátalakítási támogatás

31,- Ft

Kedvezményes árú villamos energiai támogatás

19,- Ft

Összesen:

50,- Ft

Átviteli-rendszerirányítási díj

89,- Ft

Rendszerszintű szolgáltatás díj

66,- Ft

Elosztói forgalmi díj

1 1.341,-Ft

Elosztói veszteség díj

648,-Ft

Menetrend kiegyensúlyozási díj

78,- Ft

Összesen:

2.222 Ft

Még nincs vége, de egy villanyszámlában ez a "menetrend kiegyensúlyozási díj", figyelemreméltó kreativitásra vall, ezért érdemes egy kicsit megpihenni.

Továbbá:

Elosztói alapdíj

150 Ft

Összesen:

2 372 Ft

Na már most, ha az áramdíjhoz (3.218,- Ft) hozzáadjuk ezt a többit (2.372,- Ft), akkor 5.590,- Ft jön ki, amihez még a 20 % ÁFA jön + 50 Ft AHK ( rejtély, hogy ez meg micsoda???? ) és máris megkapjuk a villanyszámla

6.758,- Ft-os végösszegét!

Ha valaki meg tudja mondani, hogy az áramdíjon túl megjelölt őrületek, összesen 2.372,-Ft, miért kerülnek Lajos bácsi és Ilonka néni villanyszámlájába felszámításra, az akkor azt is mondja meg, hogy;

- ezek az ilyen-olyan díjak miért éppen annyi összegűek;

- és miért nem alacsonyabbak;

- vagy magasabbak;

- továbbá, ki és mikor állapította meg pl.: a "menetrend kiegyensúlyozási díj" 0,5000 HUF/kWh egységárát,

- és végül: ennek mi a fene köze van az elfogyasztott villanyáramhoz??????????????????.

Ha még egyszer megnézzük a számlát, akkor láthatjuk, hogy a tényleges áramfogyasztás után mindössze;

3.218,- Ft-ot

kellene fizetni, de ezt feltornázták a fogyasztók számára teljességgel ELLENŐRIZHETETLEN plusz költségekkel;

6 758 Ft-ra!

A gázszámlával hasonló a helyzet, de ott az átejtés talán még bonyolultabb.Persze a számla itt sem az elfogyasztott gázmennyiség és az egységár szorzata, hanem korrekciós tényezőt, fűtőértéket (MJ/m3), elszámolt hőmennyiséget is számítanak és a számla összege az egységár és az elszámolt hőmennyiség szorzata, amiben a fűtőérték (MJ/m3) és az elszámolt hőmennyiség (MJ) adja a két ismeretlenes egyenletet, és őrzi meg a számla összegének titkát.

Miért van ez így?

Hol van a fogyasztóvédelem?

Mikor lesz már ennek vége?

A villanyszámla analógiájára elképzeltem, hogyan is festene egy zsemle számlája a Szolgáltató büféjében:

Péksütemény 1 db

8,50 Ft

Búza vetési és aratási összetevő

2,32 Ft

Búza érlelési nap-egyenérték

0,27 Ft

Búza kelési bizonytalansági faktor

1,88 Ft

Búza feldolgozási (háztáji) veszteség

0,66 Ft

Búza sikér-díj

1,30 Ft

Kukorica bánatpénz

0,72 Ft

Vízbázis fejlesztési hozzájárulás

0,20 Ft

Pékség újrafestés, rovarirtás

0,52 Ft

Gömbölyítési jutalék (művészeti felár!!!)

0,78 Ft

Szolárium (régebben színkezelési) pótdíj

1,70 Ft

Sütőlapát korszerűsítési alap

0,88 Ft

Azonosítás

0,34 Ft

Kifli szolidaritási együttható

2,40 Ft

PTU.KAH.ZZ

1,90 Ft

Összesen:

27,00 Ft

Ezekhez a multikhoz egyre inkább igazodik és hasonul a víz- és csatorna szolgáltatások díja. Nem a számlájukkal, hanem a hozzáállásukkal.

Bármilyen probléma, vagy vita keletkezik a szolgáltató és közöttünk első és nyomatékos kijelentésük;

Ha nem fizetsz, kikapcsoljuk a szolgáltatást, vagy leszereljük a mérő órát!

Tehát jogorvoslati lehetőségünk is csak a vitatott számlák kifizetése után lehetséges, ha továbbra is szeretnénk villany mellett olvasni, gázzal főzni és vizet inni, stb.

Jó lenne ténylegesen, ha ezen monopóliumoknak, szolgáltatóknak megpiszkálnák a működését és megtiltanák, hogy a fogyasztókkal szemben azt a fenyegetési lehetőséget, hogy vitatott helyzetekben;

HA NEM FIZETSZ, LESZERELJÜK

végre az

ÁLLAM

erőfölénnyel és joggal való visszaélésnek minősítené!

Nem csak azokról van szó, akik nem fizetik - a fentiek szerint, amúgy teljesen alaptalan, "feturbózott" módon kiállított számlájukat, - hanem azokról az esetekről beszélünk, amikor a multik, vagy a hatalmi pozícióból szolgáltató cégek téves, vagy rossz számlákat állítanak ki.

Történjen ez az általa kezelt mérőeszköz hibájából, vagy számlázási hibából.

Ezekben az esetekben nagyon gyorsan kicserélik a mérőket és másfél, két hónap múlva mikor megjön a számla csak akkor fedezhető fel a "túlszámlázás" már nem tehetünk semmit, mert a leszerelt mérőket ezek a szolgáltatók nagyon gyorsan szétszedik, vagy átszerelik, így a fogyasztót meggátolják annak lehetőségétől, hogy bizonyítsa a mérő hibáját!

Elgondolkodtató:

Mikor egy cégvezetés alap gondolata és mondata a következő:

HA NEM FIZETSZ LESZERELJÜK, KIKAPCSOLJUK!

Meddig engedjük zsarolni magunkat a multiktól, monopóliumoktól?

Mikor lesz az, hogy ők ténylegesen a Fogyasztókat kiszolgáló

szolgáltatók

lesznek nem pedig kizsákmányolók!


2011. február 1., kedd

Ken Follett: A Titánok bukása


Itt vagyoooook! Hideg van... Kint... Hol esik a hó, hol olvad és nyakig a sárban lépkedünk... Bodzát naponta kell fürdetni. Utálja... Utálom... Együtt utáljuk... :) Az embernek, vagyis nekem nincs kedvem kimozdulni. Hát ülök és olvasok. Mert most arra van idő és kedv. És nem csak recepteket :) Egyik kedvenc íróm legújabb mesterművét ajánlom a figyelmetekbe. Természetesen ahogy már megszoktam tőle van benne politika, érzelem, kusza szálak, szex. Aztán persze összekapcsolódnak a szálak. Csak ahogy az már nála lenni szokott! Tini korom óta olvasom a könyveit és ha jól emlékszem egyben sem csalódtam még. Most ismét nagyot alkotott. Könyörtelenül írja le a háború borzalmait és ellentmondásait úgy, ahogy csak ő tudja! Jó, hogy nem abban a korban élünk. Bár az arisztokrácia életébe picit belepillantanék 1-2 hétig vagy hónapig... Azért az jó móka lehetett, persze nem a háború alatt... Inkább előtte... Még nem olvastam ki a könyvet, de már nem sok van hátra. Alig várom már, hogy olvassam tovább.
Röviden a tartalma, ami közel sem adja vissza a teljes sztorit. Egyszerűen el kell olvasni! Még van idő, mielőtt végre lehet menni a kertbe. (Bár már könyörtelenül jön a TAVASZ!! Már nem tök sötétben indulok a munkahelyemről haza! Hurrá! Pár nap, és nem tök sötétben érek haza! Onnantól már nincs visszaút! Minden télen ezt várom, és akkor már lehet tervezni a kertet... ) Vagy kirándulni. Vagy csak egyszerűen kiszabadulni a lakás négy fala közül... Addig is olvassatok, és ha vki megosztaná a véleményét, akkor hajrá!
A titánok bukása a század történelmének első húsz, felkavaró éve, amely nemzetek bukását és felemelkedését hozta. A cselekmény középpontjában egy angol arisztokrata, Fitzherbert gróf áll, akinek Elisaveta orosz hercegnő a felesége. Miközben a gróf a walesi szénbányákban szipolyozza ki a bányászokat, kastélyában uralkodókat és diplomatákat lát vendégül. Ezen diplomaták egyike a rejtélyes Walter von Ulrich gróf, a német követség attaséja, aki beleszeret a gróf szabadgondolkodású húgába. A vendégek közt több különös alak is felbukkan. Egyikük Wilsonnak, az Egyesült Államok elnökének személyi titkára. Amerikában pedig él egy orosz üzletember, Vyalov, akiről mindenki tudja, hogy a szesztilalmat kihasználva tett szert roppant vagyonára. Vyalov szolgálatába szegődik, majd elcsábítja annak lányát Lev Peskov lovász, aki hamis útlevéllel vándorolt ki Petrográdból. Bátyja, Grigorij Peskov öntudatos munkás, a kommunista vitakör tagja, majd az 1917-es oroszországi forradalom egyik vezetője. Lenin és a bolsevikok győzelme után komisszárként a Kreml egyik elegáns lakásába költözhet be családjával. Ezeknek a világ különböző részein élő családoknak a sorsa a nagy történelmi események, elsősorban a világháború során egymásba kapcsolódik.
A titánok bukása - Ken Follett többi regényéhez hasonlóan - izgalmas, mesterien felépített cselekményű regény, amely megmutatja, hogyan sodródott bele Európa és Amerika az első világégésbe.
Ken Follett legújabb nagyszabású regénytrilógiájának címe: Évszázad. A három kötetben az író arra vállalkozik, hogy elmesélje a 20. század európai és amerikai történetét öt család életén keresztül, akiknek sorsa egymásba kapcsolódik, összefonódik. Az 1. kötet, "A titánok bukása" a 20. század első éveitől az első világháború végéig, a Párizs környéki békekötésekig terjedő időszakban játszódik.

A következő rész 2012-ben fog megjelenni, a harmadik pedig 2013-ban. Nagyon várom! Jó olvasást, jó szórakozást!!! ;)